Parę lat temu jeszcze nikt nie przypuszczałby, że nowoczesne rozwiązania dla mieszkań i domów dotrą także do naszego kraju. Coraz więcej firm oferuje kompleksową instalację paneli sterujących, wzbogacających nasz dom o sztuczną inteligencję. Większości ludzi idea inteligentnego domu nadal kojarzy się z rozwiązaniami rodem z filmów science-fiction. Jednak taki typ instalacji jest coraz bardziej popularny i nie ma się co temu dziwić – inteligentny dom potrafi znacznie ułatwić domownikom życie! Co do zaoferowania ma taki system?

Na czym polega idea inteligentnego domu?

Przede wszystkim inteligentny dom integruje wszystkie typy instalacji. Mamy więc możliwość sterowania ogrzewaniem, systemem alarmowym domu czy systemem wentylacyjnym (szczególnie popularne jest sterowanie klimatyzacją). Możliwości jest nieskończenie wiele, a wszystko zależy od preferencji użytkownika oraz chęci połączenia ze sobą poszczególnych elementów domu.

 

Największą zaletą, jaką posiada inteligentny dom, to zaprogramowane akcje, które podejmie system w wyniku wystąpienia określonych sytuacji. Przykładowymi akcjami mogą być:

  • zamknięcie okien w przypadku wystąpienia opadów deszczu
  • zamykanie bramy wjazdowej w chwili gdy właściciel wjedzie na posesję, ale również zamykanie drzwi wejściowych automatycznie o określonej porze
  • odtwarzanie muzyki w wybranym przez właściciela pomieszczeniu
  • sterowanie natężeniem oświetlenia pomieszczeń o danych porach dnia

 

Jak to działa?

Administracja centralnym systemem odbywa się za pomocą panelów sterowania, montowanych w wybranych przez klienta pokojach domu, lecz można także pokusić się o zainstalowanie specjalnej aplikacji na komputerze i wydawanie poleceń dla całego domu praktycznie nie wstając z kanapy. Ostatnie postępy w oprogramowaniu pozwoliły na stworzenie aplikacji na urządzenia typu smartphone. Największa zaletą tego rozwiązania jest to, że programy takie są multiplatformowe, a to znaczy że nie ma znaczenia, jaki system operacyjny posiadamy na swoim komputerze czy telefonie komórkowym – inteligentny dom komunikować będzie się z urządzeniami w ten sam sposób, niezależnie od ich typu.

Inteligentne domy to wciąż nowość na polskim rynku rozwiązań architektonicznych, warto jednak zainteresować się tym tematem, gdyż w przyszłości z pewnością będzie to standardem. Ceny oferowane przez firmy instalacyjne są wysokie, jednak z czasem będą maleć, a to stwarza nam okazję na wprowadzenie nieco wygody do naszego domu lub mieszkania.