nowoczesne elewacje

Stonowana kolorystyka to symbol nowoczesnego budownictwa. Wznoszone współcześnie domy nie muszą być jednak do siebie podobne. Znajdują się wśród nich budynki w różnych odcieniach bieli, szarości i brązu. Elewacje często posiadają także granatowe i bordowe elementy.

Nowoczesne kolory elewacji w tradycyjnej wersji

Nowoczesne budownictwo nie odrzuciło całkowicie dotychczasowych wzorców. Owszem, wznoszone współcześnie domy mają surowszą formę i zdecydowanie większe przeszklenia. Nowoczesna kolorystyka elewacji nie musi jednak tak bardzo różnić się od tradycyjnych rozwiązań. Modne dzisiaj białe ściany zewnętrzne stosowano od dekad, a nawet i wieków. Dobrze komponują się z otoczeniem i ciemniejszym dachem. Wśród tradycyjnych inspiracji znajduje się również brąz. W przeszłości głównym materiałem budowlanym było drewno, stąd wszechobecność ciemniejszych odcieni tego koloru. Dzisiejsze budownictwo ceni naturalne surowce, a nowoczesne elewacje często powstają z połączenia tynku i drewna. Do malowania ścian zewnętrznych chętnie wybierane są farby w odcieniach piaskowym i beżowym. Na wybranych częściach elewacji można zastosować odcień miedziany, herbaciany czy orzechowy.

Nowoczesna kolorystyka elewacji oparta na ciekawych zestawieniach

Dom powinien wpisywać się w otoczenie, dlatego najlepiej pokryć go stonowanymi kolorami. Nowoczesne kolory elewacji nie oznaczają jednak architektonicznej nudy. Projektanci podsuwają interesujące pomysły na łączenie różnych barw i odcieni. Odradzają krzykliwe kolory, a jeżeli ktoś się na nie uprze, sugerują pomalowanie nimi niewielkiej części ściany. W przeciwnym wypadku budynek razi po oczach, wygląda komicznie i trudno docenić jego walory estetyczne. Nowoczesne kolory elewacji domow są stonowane, często stosuje się różne warianty tej samej barwy. Dobrze się ze sobą komponują, przez co można być spokojnym o ostateczny efekt. Do najmodniejszych połączeń należy zestawianie bieli z brązem lub szarością. Ciekawy efekt uzyskuje się, stosując jeden z tych kolorów w kilku odcieniach. Swoich zwolenników mają też kontrastowe rozwiązania, kiedy ciemniejszą ścianę uzupełnia się drugą, pokrytą bardzo nasyconą barwą. Może to być jasna zieleń, pomarańczowy lub czerwony. Łatwo z nimi przesadzić, więc raczej nie wykorzystuje się ich jako kolorów bazowych. W roli ozdobników czy niewielkich akcentów mogą się jednak sprawdzić w nowoczesnych elewacjach. Warto pamiętać, że choć mniej znaczy tu więcej, to ciekawy dodatek kolorystyczny pozwoli podkreślić charakter domu oraz wyróżnić go spośród nieruchomości sąsiadów. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/10-zestawien-nowoczesnych-kolorow-elewacji-domow-jednorodzinnych