Styl monochromatyczny nie należy może do popularnych pomysłów na aranżację, ale z biegiem czasu zyskuje na znaczeniu. Głównie za sprawą osób, które nie obawiały się włączyć go do projektu swoich wnętrz. Wykorzystanie tylko jednego koloru w całym pomieszczeniu z pozoru wydaje się ogromnym ograniczeniem. Jednak pamiętając, że barwy natury a kolory natury nie są tym samym, pole do popisu od razu staje się większe. Operowanie naturalnym i sztucznym światłem daje dodatkowe możliwości. Dzięki nim poszczególne powierzchnie nabierają unikatowego charakteru. A różne odcienie tej samej barwy zawsze do siebie pasują i pięknie się komponują.

Barwy natury a kolory natury w stylu monochromatycznym

Decydując się na monochromatyczną aranżację, warto poszukać naturalnych materiałów o różnych odcieniach danego koloru. Ich powierzchnie uzupełnią fakturę ścian i podłóg. A zestawienie nowoczesnej farby z tradycyjnym drewnem czy kamieniem musi się udać. Zwłaszcza gdy te elementy będą w palecie odcieni tej samej barwy. Materiały występujące w przyrodzie nie są wykorzystywane wyłącznie w klasycznych wnętrzach. Mają o wiele bardziej uniwersalne zastosowanie, spokojnie można uzupełnić nimi nowoczesne, minimalistyczne aranżacje. Dodatkową zaletą będzie tu ocieplenie wnętrza. Jakie jeszcze informacje przydają się, gdy urządza się monochromatyczne wnętrza aranżacje utrzymane w tym duchu nie wychodzą z mody. Wciąż stanowią stosunkową nowość w świecie projektowania, są też przyjemne w odbiorze. Domownikom takie wnętrza nie znudzą się po roku czy dwóch. Kilka sezonów później nadal będzie się w nich przyjemnie spędzało czas. A kiedy przyjdzie czas na odświeżenie, wystarczy zmienić kilka odcieni. Postawić na nowe dodatki czy przemalować ścianę farbą w podobnej, ale innej tonacji.

Monochromatyczne wnętrza aranżacje w modnych kolorach

Nie ulega wątpliwości, że monochromatyczne wnętrza najlepiej prezentują się po wypełnieniu ich spokojniejszym kolorem. Do tych najczęściej polecanych przez projektantów należy biel. Taki pomysł zaskoczy wielu stawiających w aranżacji swoje pierwsze kroki. Na Zachodzie białe wnętrza są bardzo popularne, już dawno doceniono tam nie tylko różne odcienie tej barwy, ale przede wszystkim łączenie jej z odmiennymi materiałami czy fakturami. Daje to ciekawy efekt modnej kuchni czy sypialni. Lepiej znanym w kraju nad Wisłą rozwiązaniem jest zastosowanie różnych odcieni szarości. W pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu bardzo dobrze sprawdzi się zieleń, a w jadalni pomarańcz. Więcej inspiracji znajdziecie  w poradniku: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/wnetrza-monochromatyczne-inspiracje-i-pomysly