Jak zaprojektować salon? 5 złotych zasad projektowania salonu

Bez wątpienia w salonie toczy się największa część domowego życia. To pomieszczenie musi łączyć w sobie często odmienne gusta domowników i stanowić komfortową przestrzeń dla każdego z nich. Salon pełni rolę reprezentacyjną. To tu przyjmuje się gości, więc ważne są jego walory wizualne. Jednak estetyka i wygoda powinny iść w parze. Salon ma więc być funkcjonalnym miejscem do spędzania czasu. Jak zaprojektować salon? O czym należy pamiętać?

1. Salon z kuchnią czy osobno?

To rozwiązanie ma swoich fanów i przeciwników. Dzięki połączeniu salonu i kuchni więcej czasu można spędzać razem, uczestniczyć we wspólnym przygotowywaniu posiłków. Jednak niezamknięta kuchnia nie uchroni nas od rozchodzących się zapachów potraw oraz hałasów. Popularną opcją jest plan pomieszczenia w kształcie litery L oraz oddzielenie kuchni półwyspem lub wyspą – częściowo separuje to przestrzeń wypoczynkową i kuchenną, ale ich nie zamyka.

2. Projekt salonu – rozmiar

Jakiej wielkości powinno być nasze wnętrze? Uznaje się, że optymalnie salon powinien mieć około 20-25 metrów kwadratowych. Mniejsze może być niezbyt wygodnym miejscem na przyjmowanie gości i przesiadywanie w większym rodzinnym gronie. Do tego, szerokość około 4 metrów będzie wystarczająca, by ustawić kanapę i fotele. Pamiętajmy jednak, że konieczne jest znalezienie złotego środka i dobranie aranżacji do rozmiarów. Zbyt wiele mebli na małej przestrzeni sprawi, że pomieszczenie będzie zagracone i ciasne. Z kolei zbyt dużo wolnego miejsca wyglądać będzie, jakby projekt był niewykończony, a pokój wyda się nieprzyjemny i chłodny.

3. Projekt salonu – płynne poruszanie się

Odpowiednie ustawienie mebli wypoczynkowych, stołu, wyspy kuchennej i zabudowy ma bardzo duże znaczenie dla funkcjonalności salonu. Musimy pamiętać o korytarzach, przejściach pozwalających na swobodne poruszanie się, a nie przepychanie między sprzętami. Przestrzeń powinna być zaprojektowana tak, by było wygodnie dostać się do sprzętów i odpoczywać w salonie bez ciągłego przesuwania mebli.

4. Jak zaprojektować salon otwarty na ogród?

Zwykle najpraktyczniej jest stworzyć widok na ogród ze strefy jadalnej, jednak nic nie zastąpi pięknego widoku z wygodnej kanapy. Warto więc umieścić przeszklenia w salonie. Drzwi na zewnątrz powinny być dostępne bez przeszkód, więc dochodzić do nich powinien ciąg komunikacyjny (korytarz). Wysokie okna, otwarte na oścież przy dobrej pogodzie zaproszą zieleń do domu i sprawią wrażenie przebywania na powietrzu.

5. Projekt salonu – przyjemna przestrzeń dla wszystkich

Ten punkt wyda się oczywisty, jednak w ferworze planowania aranżacji, dobierania kolorów i dodatków może umknąć. Salon to przestrzeń wspólna, musi więc znaleźć się tam wygodne miejsce dla każdego domownika. Kącik zabaw, duża kanapa czy wygodny fotel – każdy ma czuć się tam dobrze. To wrażenie spotęgują dodatkowo odpowiednie dekoracje, które spersonalizują pokój i dodadzą rodzinnego, przytulnego charakteru. Mogą to być zdjęcia czy rysunki zaprezentowane w formie ściennej galerii. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/podstawowe-zasady-projektowania-salonu-porady-i-wskazowki

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
21 × 2 =