Jak urządzić ogród wertykalny? Pomysł na aranżację

Każda osoba pragnie, aby własna przestrzeń odpowiednio się prezentowała, czy to na zewnątrz, czy wewnątrz. Rośliny zawsze są w modzie i niezwykle popularne. Dużo osób uwielbia i chce hodować wszelkie rośliny, ale nie posiadają ogrodu lub miejsca w domu, a przynajmniej tak myślą. Na szczęście ogrody wertykalne, są na tyle niezwykłe, że może posiadać je każdy, bez względu na miejsce. Niewielkie ogrody pionowe, może stworzyć każdy – wystarczy chęć i trochę wiedzy. Jak urządzić ogród wertykalny?

Czym jest ogród wertykalny?

Podstawową cechą ogrodów wertykalnych jest to, że można uprawiać rośliny dekoracyjne na niewielkich powierzchniach. Wertykalny oznacza, że konstrukcja takiego ogrodu jest pionowa, przez co wielkość oraz kształt, można dopasować według uznania i potrzeb. Jest niezwykle popularny wśród osób nieposiadających własnych działek czy ogródków.

Dzięki temu, że są to ogrody pionowe, jest pełna swoboda w wymiarach. Ogród wertykalny może przypominać obraz na ścianie, jak i również ‘’zastąpić’’ całą ścianę. Takie ogrody zapewniają dużą swobodę przy ich tworzeniu, nie ograniczają nawet kształty, ponieważ taki ogród może być okrągły, trójkątny czy jakikolwiek inny. Materiały, które posłużą do konstrukcji pionowego ogrodu, też mogą być dowolne. Dlatego ogrody te są niezwykle przyjemne w aranżacji.

Pomysły na aranżację ogrodu wertykalnego

Sposobów na stworzenie ogrodu wertykalnego jest dużo. Jedne z najpopularniejszych aranżacji to:

  • Typowe ogrody wertykalne, czyli takie, które posiadają specjalnie kieszenie na wypełnienie ziemią i umieszczeniu w nich sadzonek
  • Wiszące ogrody, które są specjalnie przystosowane do zawieszenia na nich doniczek z roślinami
  • Ogród wertykalny z mchem jest dość specyficzny i wyjątkowy – mech pokrywa całość powierzchni, która jest do tego wyznaczona.

Miejsce na ogród wertykalny. Pionowa konstrukcja ogrodu to niezwykły plus. Dzięki temu taki ogród może znajdować się wewnątrz, jak i zewnątrz. Wertykalny ogród może ozdabiać ścianę w mieszkaniu lub domu, a równie dobrze sprawdzi się na balkonie. Atutem roślin jest to, że wpływają na czystość oraz wilgotność powietrza, poza tym są niezwykle atrakcyjne i piękne.

Jak samemu stworzyć ogród wertykalny?

Na szczęście jest wiele sposobów na konstrukcje ogrodu wertykalnego. Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu kupienie gotowego modułu, stawianego w wybranym miejscu. Do takiego elementu można powsadzać czy zasadzić rośliny, a całość przymocować do ściany.

Bardziej uniwersalnym wyborem jest specjalna kratownica, w niej można umieścić rośliny wedle uznania, a nie tylko w wybrane gotowe miejsca. Z kolei tańszym, ale bardziej czasochłonnym sposobem jest wykorzystanie starej palety. Taką paletę trzeba odpowiednio przygotować oraz zabezpieczyć impregnatami ochronnymi.

Najważniejszą rzeczą jest system kroplujący, który będzie automatycznie nawadniał rośliny, ponieważ samemu podlewanie pionowo ułożonych roślin, może być problematyczne. Wybór roślin jest dowolny, można użyć wspomnianego wcześniej mchu, ale także warzywa czy kwitnące kwiaty.

https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-urzadzic-ogrod-wertykalny-poradnik-krok-po-kroku

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
28 × 29 =